Chełmoński. Dźwiękiem malowane

Trwa 64. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W poniedziałek 26 maja publiczność zgromadzona w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej została zabrana w magiczną podróż dzięki muzyczno-tanecznemu widowisku „Chełmoński. Dźwiękiem malowane”. Każdy zmysł widzów odpłyną w tą niezwykłą podróż z Rzeszowa, do przeszłości, do czasu gdy żył i tworzył znany malarz Józefa Chełmońskiego.

Festiwalowa publiczność odpłynęła w sielskość natury

To był pełen przeróżnych nastrojów muzycznych spektakl, który zabrał gości zgromadzonych w Filharmonii Podkarpackiej w niezwykłą podróż do malowanego przez Chełmońskiego świata przyrody i kultury ludowej. Jego najbardziej popularne obrazy zostały dzięki twórcom tego multimedialnego widowiska ożywione, by ponownie po latach zachwycić ludzi sztuką malarza.

Taniec ptaków dzięki tancerzom Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art, w którym artyści unoszą się nad sceną, a w tle animowane obrazy Józefa Chełmońskiego i wspaniała, tematyczna muzyka w wykonaniu The Synesthesia Orchestra. Dodatkowo anegdoty i ciekawostki o polskich obyczajach, życiu i malarstwie mistrza polskiego realizmu, które opowiadane są widzom głosem znanej polskiej aktorki Danuty Stenki, stworzyły wyjątkowy klimat.

– Zmienność nastrojów w dziełach Chełmońskiego ilustrowana jest przez różnorodną muzykę: rzewna, piękna kołysanka, śpiewana przez chłopkę dzieciom, ustępuje miejsca odgłosom polowania, szczekaniu gończych psów i okrzykom jeźdźców pędzących za zwierzyną. Pędzące po śniegu konie kontrastują z dostojnym tańcem żurawi. Feeria barw i dźwięków zdaje się otaczać widza, otwierając drzwi do świata, który Chełmoński pozostawił na płótnach – podkreślają twórcy widowiska „Chełmoński. Dźwiękiem malowane”.

Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art., to profesjonalny zespół artystów i twórców, którzy od 1999 roku poszukując z pasją nowych środków wyrazu artystycznego, połączyli balet z powietrzną akrobatyką, muzyką, kostiumem i światłem tworząc nad głowami publiczności, taneczne widowiska i spektakle aerial z gatunku fantasy.

The Synesthesia Orchestra, to niezwykły kolektyw muzyczno-performatywny, który interpretuje sztukę wizualną i literacką poprzez muzykę i dźwięki. Muzycy to multiinstrumentaliści, którzy poza tradycyjnymi instrumentami dostrzegają zasoby i potencjał muzyczny tkwiący w przedmiotach i wykorzystują je, aby uzyskać innowacyjne brzmienia. Obecnie kolektyw składa się z 11 muzyków, którzy współtworzą spektakle łączące muzykę, dźwięki i obraz.

Organizatorem widowiska „Chełmoński. Dźwiękiem malowane” jest Koncept Kultura – tandem artystyczny, który tworzą Anna Osiadacz i Zygmunt Fit. Twórcy, w kooperacji z kilkunastoma współpracownikami, realizują projekty łączące kulturę, historię, muzykę, sztuki wizualne i edukację z nowoczesnymi mediami. Fundacja stworzyła wiele projektów multimedialnych i wydarzeń kulturalnych, w tym filmy i aplikacje w technologii VR, widowiska, animacje, wystawy, filmy dokumentalne i przygodowe.

Źródło: http://czytajrzeszow.pl/?id=48560&idd=4&poz=ml0