
W Rynku w Przemyślu oficjalnie otwarto wystawę „Archiwalny Fotoplastikon w Przemyślu”. W ramach tej niezwykłej ekspozycji będzie można podziwiać archiwalne zdjęcia w formacie 3D i 2D, pochodzące zarówno z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego, jak i Archiwum Państwowego w Przemyślu.
– Wystawa „Archiwalny Fotoplastikon w Przemyślu” zapewni niezwykłą podróż w czasie, umożliwiając odwiedzającym przyjrzenie się bogatej historii Przemyśla i jego okolic – zachęca Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Archiwalne fotografie prezentowane w stylowym fotoplastikonie, wykonane w okresie II RP, pozwolą na odkrycie zakątków miasta, zobaczenie dawnych ulic, budowli, oraz zapoznanie się z ludźmi, którzy tworzyli historię tego miejsca.
Wykorzystanie technologii 3D pozwoli na jeszcze bardziej immersywne doświadczenie dla odwiedzających, przenosząc ich w wirtualną rzeczywistość przeszłości. Będzie to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w historii Przemyśla i regionu.
– Zachęcamy wszystkich miłośników historii, fotografii oraz lokalnej kultury do odwiedzenia tej fascynującej wystawy – twierdzą przemyscy archiwiści.
Organizatorem wystawy jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Partnerami: Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Miasto Przemyśl. Fotoplastikon zapewniła Fundacja Koncept Kultura.
Fotoplastykon to automat do prezentacji pojedynczych fotografii (przeźroczy) stereoskopowych z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym. Wieloboczne urządzenie, w którym umiejscowione były wizjery do oglądania fotografii. Mechanizm przesuwczy co kilka sekund podawał nowe fotografie przed wizjer, dzięki czemu uzyskiwaliśmy efekt uzyskiwany przy oglądaniu później stworzonej diaporamy. Z reguły fotoplastykon posiadał 25 stanowisk do oglądania zdjęć.
– Od lat sześćdziesiątych XIX wieku stereoskopia zyskała ogromna popularność. Wyprodukowano setki tysięcy stereoskopów typu Holmesa i miliony stereogramów w znormalizowanym formacie 3,5 × 7 cali (ok. 9 × 18 cm). Przyczyniło się to do budowy urządzeń, pozwalających na publiczne demonstrowanie trójwymiarowych obrazów – podaje Wikipedia.
Norbert Ziętal










