Historia nie musi być nudna, zwłaszcza, gdy pokazuje zmiany.

Uroczyście otwarto fotoplastikon, czyli most łączący przeszłości z teraźniejszością.  Jest to miejsce, w którym sztuka spotyka technologię, a przeszłość staje się żywa i dostępna dla nas wszystkich.

– Zapraszam do odkrywania historii zapisanych w obiektywie Narcyza Witczak-Witaczyńskiego. Fotoplastikon pozostanie na Skwerze Solidarności do końca czerwca, gdzie można wyruszyć w przeszłość niezależnie od godziny czy pogody. Dziękuję naszym partnerom Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, Fundacji Koncept Kultura i pracownikom, którzy włożyli wiele wysiłku i zaangażowania, aby ten projekt stał się rzeczywistością – mówiła Marzena Świeczak burmistrz Garwolina.

Fotoplastikon został zaprojektowany na styl lat przedwojennych, dzięki drewnianej stylizacji oddaje on charakter pomysłu. Zwiedzający mają możliwość zobaczyć niepowtarzalne fotografie z czasów II RP, które związane są z historią Garwolina. Wewnątrz ukryte zostały dokumenty, artystyczne dzieła, i fotografie pokazujące życie codzienne, ważne wydarzenia państwowe, a także służbę wojskową.

– Projekt uświetni obchody 600-lecia miasta, z którym był związany fenomenalny fotograf, żołnierz i kawalerzysta II RP – Narcyz Witczak Witaczyński. Jego spadkobiercy, córki – Krystyna i zmarła w lipcu 2016 roku Barbara – oraz wnuk ks. Jerzy Witczak i prawnuk Rafał Rękawek, podarowali w 2014 roku jego cenną kolekcję fotograficzną Narodowemu Archiwum Cyfrowemu z przekonaniem, że jest to właściwe miejsce zarówno do wieczystego przechowywania fotografii, jak i ich prezentowania jako źródła historycznego powszechnie dostępnego dla każdego zainteresowanego – podają organizatorzy.

Źródło: https://zyciesiedleckie.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/590_garwolin/38702_fotoplastikon-co-to-takiego.html

,