Piotrków Trybunalski sprzed stu lat można zobaczyć na fotografiach, które udostępnili piotrkowskie Archiwum Państwowe oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Nie sposób przejść obojętnie obok stylowego, drewnianego fotoplastikonu, który stanął przed Mediateką i nie spojrzeć, jakie fotografie skrywa. Koniecznie zobaczcie!

Fotografie Piotrkowa na początku minionego wieku są prezentowane w stylowym fotoplastikonie, który od kilku dni wzbudza zainteresowanie odwiedzających bibliotekę. To inicjatywa Narodowego Archiwum Cyfrowego, które w ten sposób przybliża historię wielu miejscowości w Polsce. Otwarcie nietuzinkowej wystawy odbyło się w piątkowe południe, 7 czerwca. Tym samym, Piotrków jest pierwszym miastem na tegorocznej trasie archiwum.

– Chcemy pokazać, że archiwa nie są zamkniętymi instytucjami – mówił nam Piotr Zawilski, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego. – Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom zachęcimy do odwiedzenia jakiegokolwiek z 32 archiwów w Polsce lub obejrzenia zdjęć w zasobach online. Staraliśmy się pokazać stare zdjęcia Piotrkowa, które były dobierane z setek zdjęć i tutaj w archiwum w Piotrkowie, i w naszym archiwum. Wiadomo, że takie nostalgiczne podróże są ciekawsze, dlatego mamy tu nawet zdjęcia Piotrkowa sprzed I wojny światowej – dodał.

Fotoplastikon przed Mediateką wzorowany jest na tym, który znajduje się w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W niezwykle popularnych na przełomie XIX i XX w. fotoplastikonach pokazywano stereoskopowe zdjęcia miejsc i ludzi. Prezentowane w naszym mieście zdjęcia pochodzącą z bogatych zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Można je zobaczyć w formacie 2D i 3D. Są tu znane miejsca w Piotrkowie, portrety mieszkańców, ale są tu również kadry Spały, Tomaszowa Mazowieckiego i okolic z lat międzywojennych XX wieku. To okazja, by zobaczyć jak te miejsca wyglądały dawniej, nawet przed stu laty.

– Starówka z lat 70. trochę przypomina te zdjęcia, więc to świetna okazja, by przypomnieć sobie własne dzieciństwo, a nawet wcześniejsze czasy – komentował Janusz Błaszczyk, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie. – Tutaj młodzi mogą się przenieść w czasy, których nie znają nawet ich rodzice czy dziadkowie. Można zobaczyć świat, którego nie podejrzewają, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądał w ten sposób.

Wystawa to część tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów w Piotrkowie Trybunalskim. Będzie dostępna przed budynkiem Mediateki 800-lecia do 27 czerwca tego roku. Fotoplastikon odwiedzi jeszcze Kazimierz Dolny nad Wisłą, Jarosław i Bydgoszcz.

Dagmara Kubczak

Źródło: https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/archiwalny-fotoplastikon-w-piotrkowie-nasze-miasto-na/ar/c13-9723273

 

,