Chcesz zobaczyć dawną Polskę i dawny Koszalin, w taki sposób, w jak kiedyś oglądano takie fotografie? Możesz to zrobić do końca stycznia w najprawdziwszym fotoplastikonie, który stoi na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Fot. Radosław Brzostek
Tak prezentuje się fotoplastikon, który stoi na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie

Wszyscy miłośnicy filmu „Vabank” zapewne kojarzą scenę, gdy główni bohaterowie omawiają szczegóły planowanego przez siebie skoku wewnątrz fotoplastikonu. Czyli automatu, służącego kiedyś do prezentacji pojedynczych fotografii (przeźroczy) stereoskopowych w ramach całych cykli fotograficznych. Fotoplastikony popularne były na przełomie XIX i XX wieku, ostatnie z nich działały jeszcze w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Teraz jeden taki automat trafił do Koszalina. Stało się tak w ramach współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Koszalinie (projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości). Co można zobaczyć na prezentowanych w takiej formule fotografiach? Znalazły się tutaj dwie grupy zdjęć. Jedna z nich to fotografie pokazujące życie w II RP. W ramach drugiej grupy można zobaczyć Koszalin na starych pocztówkach.

– Taka była właśnie idea naszego projektu. Połączyć fotograficzną retrospekcję o II RP z podobną retrospekcją dotyczącą dawnego Koszalina – mówi Joanna Chojecka, dyrektor koszalińskiego Archiwum Państwowego. – Z naszego fotoplastikonu można skorzystać jeszcze do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy do nas wszystkich zainteresowanych – dodaje.

Warto dodać, że to już czwarty przystanek Archiwalnego Fotoplastikonu. Wcześniej odwiedził on Warszawę, Zamość oraz Kraków.

Piotr Polechoński

Źródło: https://plus.gk24.pl/archiwalny-fotoplastikon-w-koszalinie-czyli-fotograficzna-podroz-w-czasie/ar/13799183

, ,