baner z dziewczynami 2.jpg

MS Piłsudski – polski Titanic w wirtualnym teatrze historii

 

 

 

 

Zapraszamy publiczność w wielozmysłową podróż na wrak najwspanialszego polskiego transatlantyku MS Piłsudski. Dzięki technologii VR (Virtual Reality)  zanurzymy się w pięknym i tajemniczym podwodnym świecie, gdzie wspaniała gra aktorów teatru pantomimy oraz surrealistyczne elementy symboliki przekazu historycznego otoczą nas ze wszystkich stron.  Ta pełna emocji i magicznych przeżyć wirtualna opowieść o polskim Titanicu odkryje przed nami historię statku oraz Polski, która 100 lat temu odzyskała niepodległość.

 

 

 

Czym jest VR Theatre?

Wirtualny Teatr Historii to 20 wygodnych obrotowych foteli wyposażonych w najnowocześniejsze zestawy VR i otoczonych podwodną scenografią.

Po założeniu okularów VR widzowie przenoszą się do opracowanego przez grafików komputerowych podwodnego świata, w którym dzieje się akcja widowiska. Fizycznie pozostając na miejscu, znajdują się  na dnie Morza Północnego, gdzie spoczywa wrak, a możliwości oferowane przez technologię VR dają wrażenie rzeczywistej podwodnej przygody połączonej z magicznym światem iluzji.

 

IMG_6848.jpg
Knowledge Capital (Osaka) listopad 2018

 

baner.jpg
Premiera w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu 21 lutego 2019

Elementy projektu:


1. Widowisko w technologii Virtual Reality (czas trwania 12 minut).
Za pomocą wirtualnej rzeczywistości zabieramy widzów w podwodną podróż dwadzieścia mil morskich na południowy wschód od Przylądka Flamborough, gdzie na głębokości trzydziestu metrów spoczywa wrak transatlantyku MS Piłsudski.

Widzowie stają się częścią opowieści, dzięki której przenoszą się w czasie o sto lat, poznając historię odzyskania niepodległości, sukcesów II Rzeczypospolitej oraz nowoczesność i luksus najwspanialszego polskiego transatlantyku.

 

 

 

Widowisko oparte jest głównie na emocjach i sferze wrażeń wizualnych. Przekazane widzom przez lektora informacje są hasłowe, ale mocno podkreślające przekaz historyczny. Zaznaczają symbolikę statku, który powstał po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przestał istnieć wraz z nią w 1939 r. wraz z wybuchem II wojny światowej. Widzowie doświadczają złożonej historii Polski, ostatecznie dowiadując się, że – mimo wielu trudnych historycznie chwil – Polacy potrafili zawsze się podnosić i są dzisiaj nowoczesnym, rozwijającym się narodem o bogatej kulturze, którą prezentują poprzez innowacyjne technologie.

 

2. Sposób prezentacji widowiska
Widowisko jest wielozmysłowym doznaniem. Prezentowany w okularach, dzięki którym widz przenosi się całkowicie w prezentowany świat, obraz otacza odbiorców dookoła (360stopni) oraz pod i ponad głowami. Publiczność siedzi na obrotowych wygodnych fotelach pozwalających podążać za obrazem prezentowanym w technologii VR.

 

3. Zwiastun projektu

4. Making of

 

5. Katalog The world of tomorrow - Poland
W ramach projektu stworzony został katalog prezentujący projekt i historię, o której opowiada
5. Multimedialna platforma internetowa
Ważnym uzupełnieniem projektu jest największa na świecie strona internetowa poświęcona transatlantykowi, łącząca w sobie nowoczesne animacje komputerowe, opowieść, materiały audio wideo oraz galerię zawierającą setki fotografii

 

okładka katalogu.png

MSP ikona 512.png

 

Gdzie byliśmy:


Chicago / Muzeum Polskie w Chicago / 2 XII-6 XII 2018 (fot. Julita Siegel)

img-73.jpgimg-170.jpg

 


Osaka / Knowledge Capital / 13-17 II 2018

IMG_6782.jpgIMG_6837_0.jpg

 


Londyn / Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie / 2 XI-6XI 2018

IMG_20181103_172726.jpgIMG_20181103_114239.jpg

 

MS Pilsudski gogle VR.jpg

 

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017 - 2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.


logo niepodległa.png            logo culturepl_0.png                   MKIDN 1.png

 

 

Partner Technologiczny   Koproducent

 

 

 

logo The Farm 51.png

 

logo Ceta.png

 

 

Partnerzy:

 

logo Muzeum Morskie.png                   logo Fina.png                    logo NAC.png                  logo Teatr Pantomimy_0.png

 

logo Instytut Piłsudskiego.png                 logo Knowledge Capital.png                  logo Muzeum Polskie.png

 

 

Mecenasi:    

 

 

 

logo Bank Gospodarstwa Krajowego.png

 

  Agata Karnicka-Kawczyńska i Jarosław Kawczyński