konferencja duży slider.png

 

 

Konferencja
Kultura w 3D  3D w kulturze". Dziedzictwo, dialog, dostępność.

 

Idea projektu

 

Już po raz drugi spotkamy się z inicjatywy Fundacji Koncept Kultura z przedstawicielami instytucji kultury, organizacji pozarządowych i sektora kreatywnego, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. W zeszłym roku w siedzibie Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego spotkało się ponad 100 osób, które skorzystały z inspiracji prelegentów, opowiadających o swoich działaniach w ramach tematu „Nowoczesne technologie – przyjaciel muzealnika, archiwisty i animatora kultury”. W tym roku tematem przewodnim jest „Kultura w 3D – 3D w kulturze”. 

4 listopada b.r. w grodziskiej Mediatece w godzinach 10:00-16:00 odbędzie się konferencja, podczas której o swoich najciekawszych projektach opowie kilkunastu przedstawicieli 10 instytucji kultury, fundacji i firm działających w sektorze kreatywnym. 
Tytułowe "3D" to nieco przewrotne podejście do nazwy działań, z których znana jest Fundacja Koncept Kultura, czyli prezentacji kultury i historii w różnych odsłonach technologii 3D (stereoskopia w fotoplastikonie, Virtual Reality w Wirtualnym Teatrze Historii). Fundacja zawsze stara się, aby w jej projektach technologia nie była celem samym w sobie, a narzędziem do tworzenia wartościowych treści. Dlatego zagraliśmy dwuznacznością terminu "3D", opierając każde z trzech "D" na ważnych dla nas w animacji kultury terminach: dziedzictwo, dostępność, dialog. Wszystkie zaproszone instytucje będą prezentować swoje działania, odwołując się do tytułowych „D”. Jesteśmy przekonani, że zainspiruje to słuchaczy do czerpania z prezentowanych pomysłów i dalszego ich udoskonalania. udoskonalania. Całość konferencji jest dostępna online, poszczególne prelekcje są także prezentowane w ramach cyklu „Z kulturą o kulturze" na kanale YouTube. Folder pokonferencyjny do pobrania
tutaj >>

Konferencja realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2020". 

 

 

Program konferencji

 

10:00 Dialog, dostępność, dziedzictwo  3D w działaniach fundacji"  Fundacja Koncept Kultura  

Przedstawiciele fundacji opowiedzą o swoich najnowszych projektach, w których wykorzystują dialog społeczny i międzypokoleniowy w edukacji historycznej, popularyzując lokalne i ogólnopolskie dziedzictwo. Oczywiście narzędziem do osiągnięcia celu są nowoczesne technologie, dzięki którym do współtworzenia projektów chętnie angażuje się  młodzież. Każdy z projektów posiada wersję udostępniającą go osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie niesłyszącym i niewidomym. 
Słuchacze zapoznają się z projektem "Design thinking – młodzi w kulturze", współtworzonym z młodzieżą z Grodziska Mazowieckiego (dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2020), projektem "Mali bohaterowie – Wędrujący Teatrzyk Historii dla Najmłodszych” (dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" oraz prototypem gry typu escape room (pokój zagadek) w technologii Virtual Reality zatytułowanej "MS Piłsudski – podwodna misja" (dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Rozwój sektorów kreatywnych").

Prelegenci: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit  zarząd Fundacji Koncept Kultura 

43773021_1725253170917286_7584394980349706240_o.jpg

 

10:30 Więcej niż 3D  nowoczesne technologie w kulturze"  Vimagineo sp. z o.o.

Przedstawiciel firmy reprezentującej sektor kreatywny opowie o tym jak wykorzystywać technologie VR, AR, 3D oraz łączyć je ze storytellingiem i atrakcyjnym udostępnianiem w internecie. Poznamy projekt poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu, a także możliwości wykorzystywania  mechanizmów gier w promowaniu historii i sztuki.

Prelegent: Michał Grzesiczek – prezes Vimagineo sp. z o.o.  

fota michał 1.jpg

 

11:00 Kalejdoskop Niepodległej"  Biuro Programu Niepodległa"

Logo „Niepodległa" jest chyba najbardziej rozpoznawalnym znakiem w animacji kulturalnej ostatnich 2 lat. Od 2018 roku pojawia się niemal na każdym realizowanym w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości i budowy II Rzeczypospolitej projekcie. 
O różnorodności działań realizowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz projektach realizowanych przez beneficjentów programu dotacyjnego „Niepodległa" dowiemy się podczas tej prelekcji.

Prelegent: Marcin Rembacz – kierownik Działu Promocji i Projektów Biura Programu „Niepodległa"

(fot. Tomasz Tołłoczko)

43773021_1725253170917286_7584394980349706240_o_0.jpg

 

11:30 Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego udostępnianie lokalnego dziedzictwa na skalę globalną" – Milanowskie Centrum Kultury 

Jan Szczepkowski to artysta doskonale znany w dwudziestoleciu międzywojennym. Pytani o najwybitniejszych rzeźbiarzy tamtego okresu znawcy sztuki wymieniają go jednym tchem z Xawerym Dunikowskim. Trzeba, niestety, przyznać, że dzisiaj Szczepkowski to rzeźbiarz zapomniany. Gmina Milanówek, która jest w posiadaniu dzieł artysty i Willi Waleria – domu i pracowni artysty, nie ma obecnie możliwości stworzenia w niej muzeum. Milanowskie Centrum Kultury podjęło się ratowania dziedzictwa i promowania spuścizny po rzeźbiarzu poprzez stworzenie muzeum wirtualnego. Poziom artystyczny i miejsce Szczepkowskiego w historii polskiej sztuki sprawia, że ta lokalna historia Milanówka zyskuje globalny potencjał. Koordynatorzy projektu opowiedzą o skanowaniu i tworzeniu modeli 3D oraz digitalizacji i udostępnieniu zabytków, jako szansie na promocję lokalnego dziedzictwa w skali ogólnopolskiej.  

Prelegenci:  Aneta Majak – wieloletni Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury, animator społeczno-kulturowy, grafik komputerowy, pedagog oraz Tobiasz Bułynko – milanowski artysta plastyk, fotograf i grafik. 

43773021_1725253170917286_7584394980349706240_o_1.jpg

 

12:00 Marian na wojnie  przystępny i pogodny sposób przybliżania historii dzieciom i młodzieży" – Muzeum Historii Polski 

Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki – zwierzaki wymyślone przez Kornela Makuszyńskiego – to najbardziej znane postaci, które wyszły spod ołówka Mariana Walentynowicza. Niewiele osób wie, że ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To, co widział, nie tylko opisywał, lecz rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza.

O powstaniu 12-minutowej animacji, utrzymanej w tradycyjnej, wysmakowanej stylistyce, odbiegającej od współczesnych masowych produkcji, która przybliża młodzieży historię, opowie Wojciech Kalwat. 

Prelegent: Wojciech Kalwat – historyk, kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Współpracy z Zagranicą w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

MARIAN NA WOJNIE.jpg

 

12:30 „(Pra)dziedzictwo  jak wciągnąć widza w niewidzialną historię" – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego 

Jak opowiedzieć historię, kiedy nie istnieją zdjęcia, a zabytki to głównie fragmenty potłuczonych naczyń i zardzewiałych grotów? Wspaniałym, poruszającym wyobraźnię i emocje przykładem takiej opowieści jest wystawa stała w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. O jej tworzeniu, artystycznym wkładzie, elementach wykorzystujących nowoczesne technologie, a także o działaniach edukacyjnych i kulturalnych wokół wystawy opowie dyrektor muzeum.

Prelegent: Dorota Słowińska-Kamasa – dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

43773021_1725253170917286_7584394980349706240_o_1.png

 

13:00 Włączamy!  dobre praktyki przeciwdziałania wykluczeniu w kulturze" – Aż Słowo

O przybliżaniu i udostępnianiu projektów kulturalnych osobom z niepełnosprawnościami opowie na przykładzie swoich doświadczeń prezeska firmy Aż Słowo, zajmującej się audiodeskrypcją i stowarzyszenia Big Picture, realizującego projekty udostępniające kulturę. 

Prelegent: Monika Marciniak – animatorka społeczna, audiodeskryptorka, autorka i koordynatorka wielu nagradzanych projektów kulturalnych i społecznych promujących dostępność w kulturze i życiu społecznym.

43773021_1725253170917286_7584394980349706240_o_2.png

 

13:30 Poznańskie Muzeum Pyry  czyli jak promować regionalne dziedzictwo na poważnie, z przymrużeniem oka"

Poznańskie Muzeum Pyry jest prywatną rodzinną inicjatywą, mająca na celu promowanie odrębności, wyjątkowości i charakterystyki kultury wielkopolskiej. Jednym z najbardziej kojarzonych z okolicami Poznania symbolem jest ziemniak, gwarowo zwany „pyrą”.
Jak wkoło tego warzywa stworzyć legendę i historię, aby przedstawić je w kultowej formie? To jest właśnie misja Poznańskiego Muzeum Pyry. Na przykładzie tego niezwykłego przedsięwzięcia jego pomysłodawca i realizator postara się przedstawić receptę na przemianę na pozór zwykłego warzywa w ciekawy temat nadrzędny dobrze prosperującej prywatnej jednostki kulturalnej.

Prelegent: Marcin Lutomski – socjolog, dyrektor Muzeum Pyry, od 20 lat zajmuje się zawodowo organizowaniem widowisk historycznych pod nazwą Walhalla – Inscenizacje Historyczne.

lutom fota.jpg

 

14:30 „Bogactwo w różnorodności  działalność Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki"  – Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim

Jak skutecznie włączyć w działania kulturalne dzieci, młodzież i seniorów? Jak zapanować nad blisko 20 filiami instytucji kultury? Jak zrównoważyć działania komercyjne i animację społeczną? Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele Ośrodka Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Galeria Młodych, Strefa Aktywnego Seniora, współpraca ze szkołami, organizacjami pozarządowymi, kilkanaście świetlic wiejskich, kino studyjne i najlepsze kino jednosalowe w Polsce, klub filmowy dla osób niewidomych i niedowidzących.. To tylko niektóre z działań, o których usłyszymy podczas prelekcji.  

Prelegenci: Łukasz Nowacki – animator kultury, specjalista do spraw historii miasta, autor publikacji na temat dziejów miasta i regionu; Marcin Mazur – doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura, pracuje z Grodziskim Chórem Bogorya, koordynuje gminny programu Strefa Aktywnego Seniora; Agnieszka Wąsik – kierownik Działu Promocji i Reklamy w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, koordynator ds świetlic wiejskich. 

wspólne CK grodzisk.png

 

14:30 „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Udostępnij swoje dziedzictwo, zostań rodzinnym archiwistą!" – Archiwum Państwowe w Warszawie

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu w 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. Dzięki projektowi skarby ukryte na strychach i w szufladach: zdjęcia, dokumenty, pamiątki rodzinne zostają zdigitalizowane i udostępnione na stronie archiwarodzinne.gov.pl.   

Prelegent: dr Violetta Urbaniak – adiunkt, Archiwum Państwowe w Warszawie. 

RODZINNE ARCHIWA.png

 


 

Organizator   Partnerzy:        

 

    

 

 

 

 

 

logo KK.png  

bez marginesów CK_MediaTeka_Logotype-CMYK.png

 

Grodzisk Mazowiecki - Logotyp RGB - Poziom.png

   

 

 

    2020-NCK_dofinans_interwencje-RGB.jpg