Unikatowe, archiwalne fotografie Wrocławia z przełomu XIX i XX w. oraz lat powojennych – można oglądać bezpłatnie w fotoplastikonie na placu Solnym we Wrocławiu. Wystawę przygotowało Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

Archiwalny Fotoplastikon” można zobaczyć we Wrocławiu na placu Solnym, do 4 września 2019 r. Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli oglądać ożywione zdjęcia w technologii 3D i 2D. Można zobaczyć archiwalne kadry Wrocławia i regionu z przełomu XIX i XX wieku, życie codzienne mieszkańców zmieniającej się na przestrzeni dziesięcioleci metropolii, wspaniałą architekturę i panoramy.

Archiwalne kadry Wrocławia

Projekt jest kontynuacją „Archiwalnego Fotoplastikonu” realizowanego w 2018 r., który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100-lecie utworzenia sieci Archiwów Państwowych.

7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, tworząc tym samym podstawy do budowy i rozwoju współczesnej sieci archiwów państwowych po 123 latach zaborów. Archiwa przechowują materiały, które są bezcennymi świadectwami historii.

– To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze – mówi Radosław Kałużniak, dyr. Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Nieznany Wrocław – Archiwum Państwowe

To najprawdopodobniej najczęściej odwiedzany przez obcokrajowców urząd we Wrocławiu. Przyjeżdżają nawet na kilka dni i szukają informacji. Wśród odwiedzających są zagraniczni i polscy genealodzy, historycy, archeolodzy, politolodzy, socjologowie, etnografowie, językoznawcy, geografowie, geolodzy, przyrodnicy i ekonomiści. Największy skarb Archiwum Państwowego we Wrocławiu – to 15 kilometrów akt.

Redakcja www.wroclaw.pl

Źródło: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/archiwalny-fotoplastikon-we-wroclawiu

, ,