Polskie Tradycje - platforma z grami online

Multimedialna platforma z grami edukacyjnymi online, łącząca zdobywanie wiedzy z zabawą.

Platforma jest uzupełnieniem dwóch projektów realizowanych w ramach LGD Ziemia Chełmońskiego. Zawiera gry i quizy utrwalające wiedzę związaną z polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi oraz obrazami Józefa Chełmońskiego. Intenauci mogą bawić się układając domino, puzzle, memo oraz rozwiązując quizy. Zliczane są wyniki,które osiągają gracze. Liczy się również czas rozwiązania zadań. Platforma dostępna jest TUTAJ >>

Pomysł, pozyskanie grantu oraz realizacja projektu: Anna Osiadacz, gry i rekonstrukcje Małgorzata Krasna-Korycińska.
Projekt realizowany w ramach współpracy z Muzeum Lwowa i Kresów.

Nasze doświadczenie

Projekty, w realizacji których uczestniczyliśmy jako pracownicy i współpracownicy różnych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych:

Konkurs dla nauczycieli "MS Piłsudski"

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Monika Marciniak, Zygmunt Fit

Zaprosiliśmy nauczycieli do konkursu na najciekawszy scenariusz zajęć lekcyjnych oparty na stworzonej przez naszą fundację platformie o transatlantyku MS "Piłsudski". 

Mural z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego

Wielkoformatowy mural z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka.

Mural inaugurował akcję „Co na to Marszałek”, zachęcającą do zastanowienia się na tym, jak wygląda dzisiejsza Polska w oczach współczesnych z perspektywy obiektywu aparatu lub telefonu. Przez 6 miesięcy mural obejrzało ponad milion osób przechodzących przez plac koło metra Centrum.

Zanurz się w historię! Misja Gdynia-Milanówek

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit, Małgorzata Krasna-Korycińska, Urszula Kokoszka, Nina Pietrzak, Alina Zielińska

Innowacyjny program edukacyjny łączy lokalną i "wielką" historię Polski. Jest pomostem między Milanówkiem a Gdynią - społeczności obu miast poznają siebie i swoją historię. Dzięki technologii Virtual Reality poznajemy najwspanialszy polski transatlantyk i jego patrona. Młodzież tworzy tryptyk niepodległościowy i wirtualny spacer postaci sprzed stu lat.

więcej >>

Mobilny fotoplastykon podróżuje po Polsce

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit, Małgorzata Krasna-Korycińska, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zbudowany przez nas jedyny w Polsce mobilny fotoplastykon wędruje po parkach, rynkach i deptakach, prezentując polskie miejscowości i ich historię sprzed 100 lat w technologii 3D. Dostępnych jest 5 stanowisk ze stereoskopami, przez które widzowie zaglądają do wnętrza fotoplastykonu i podziwiają 25-50 archiwalnch zdjęć. W każdej miejscowości czeka inna wystawa. 

więcej >>

Multimedialna mobilna wystawa "Drogi do Niepodległej"

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Mobilna wystawa plenerowa z okazji wydania serii monet na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawa opowiada o drodze do niepodległości Józefa Piłsudskiego. Jej atrakcją są archiwalne zdjęcia Marszałka przygotowane w technologii 3D, filmy, słuchowiska oraz nagrania ludzi kultury i mediów opowiadających czym jest dla nich niepodległość. Dostępna jest także wersja wirtualna wystawy. 

więcej >>

Polskie Tradycje - platforma z grami online

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Małgorzata Krasna-Korycińska dla Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce.

Multimedialna platforma z grami edukacyjnymi online, łącząca zdobywanie wiedzy z zabawą. Platforma jest uzupełnieniem dwóch projektów realizowanych w ramach LGD ZIemia Chełmońskiego. Zawiera gry i quizy utrwalające wiedzę związaną z polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi oraz obrazami Józefa Chełmońskiego.

więcej >>

Milanowski Inkubator Aktywności 60+

Zaangażowani: Anna Osiadacz dla Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Projekt mający na celu aktywizację seniorów z Milanówka składał się z następujących aktywności: "Feeria jesiennych barw" – piękno, zdrowie i aktywność fizyczna, trening pamięci dla seniorów, "Mój przyjaciel komputer", kurs dziennikarski "Seniorzy w mediach" oraz Targi Aktywności 60+ - targi pomysłów na aktywność senioralną, prezentację ofert pracy dla seniorów oraz prezentację organizacji, instytucji oraz lokalnych firm proponujących zajęcia dla seniorów.

Program Milanowscy Seniorzy XXI wieku

Zaangażowani: Anna Osiadacz dla Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Interdyscyplinarny projekt aktywizujący milanowskich seniorów. W jego skład wchodził kurs komputerowy, wykłady na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia, jak również różne formy aktywności fizycznej: gimnastyka, taniec, joga, automasaż, a także zajęcia z psychologiem i porady prawnicze na tematy zgłaszane przez seniorów.  

3 filary - model współpracy międzysektorowej

Zaangażowani: Anna Osiadacz dla Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych „Obiektyw”

Projekt dotyczy upowszechniania idei partnerstwa międzysektorowego. W jego skład weszły warsztaty obywatelskie, konferencje, forum, stworzenie platformy internetowej ułatwiającej kontakt między sektorami prywatnym, publicznym i społecznym, a także stworzenie modelu współpracy międzysektorowej dla powiatu grodziskiego.

ZOOM na domy kultury - partycypacja społeczna

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury.

Partycypacyjne tworzenia strategii rozwoju domu kultury w Milanówku. Projekt realizowany we współpracy z TIT "ę" w ramach Milanowskiego Centrum Kultury. Jego celem było stworzenie warunków, w których mieszkańcy będą mogli podjąć dialog z lokalną władzą na temat kształtu ich domu kultury oraz opracować strategię jego działania. Elementy programu to warsztaty oraz badania jakościowe mieszkańców Milanówka.

więcej >>

Blog Kuchnia Ziemi Chełmońskiego

Zaangażowani: Małgorzata Krasna-Korycińska jako właścicielka Archeoconcept.

Blog poświęcony kuchni regionalnej sprzed ponad wieku. Obszar zainteresowania to ziemie powiatu grodziskiego, terenu na którym żył i tworzył Józef Chełmoński. Zbieranie informacji w terenie od seniorów, archiwizowanie zdjęć, zapisków, zbieranie i rekonstuowanie przepisów. Popularyzacja wyników - w formie wpisów na blogu, degustacji w trakcie imprez plenerowych (mi. Kuklówce, Grodzisku Maz., Milanówku).

więcej >>

Wystawa w skansenie "Grodzisko" w Grudusku

Zaangażowani: Małgorzata Krasna-Korycińska jako właścicielka Archeoconcept.

Przygotowanie wystawy, wykonanie strojów z epoki, aranżacja sceny historycznej. Projekt wymagał prac budowlanych, dostarczenia specjalistycznego oświetlenia i gablot muzealnych zgodnych z wymogami konserwatorskimi, opracowania graficznego map i podpisów oraz aranżacji sceny "Z wizytą u komesa grodu". Dostarczono także stroje szyte na miarę dla przewodników.

więcej >>

Gody, idą gody - kultywowanie tradycji polskich

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Małgorzata Krasna-Korycińska dla Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce.

Żywa lekcja historii, konkurs, warsztaty. Wydarzenie miało na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tradycjami związanymi z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, podtrzymywanie tych tradycji i zwyczajów oraz łączenie ich z nowoczesnymi środkami przekazu, które wzbudzają zainteresowanie młodych odbiorców. W jego ramach przeprowadzono żywe lekcje historii, warsztaty, gry multimedialne, konkursy oraz spotkania międzypokoleniowe.

więcej >>

Noc Kupały - kultywowanie polskich tradycji

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Małgorzata Krasna-Korycińska dla Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce.

Kultywowanie tradycji polskich. Noc Świętojańska - Noc Kupały. Całodniowe wydarzenie,miało na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tradycjami związanymi z obchodzeniem Nocy Kupały, podtrzymywanie tradycji i zwyczajów słowiańskich poprzez gry i zabawy. W ramach projektu przeprowadzono żywe lekcje historii, konkursy oraz spektakl Eclipse w wykonaniu międzypokoleniowej grupy teatralnej T-Art.

więcej >>

Internetowy test wiedzy online o Józefie Piłsudskim

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Transmitowany na żywo test wzorowany był na testach realizownaych przez TVP. W projekcie wzięło udział blisko 1200 uczniów ze 128 szkół z całej Polski! Uczniowie odpowiadali w internecie na pytania testowe, jednocześnie oglądając transmisję livestreamigową ze studia. Informacje niezbędne do rozwiązania testu uczniowie zdobywali na platformie www i sprawdzali w próbnych quizach, dzięki przygotowanej w tym celu aplikacji.

więcej >>

Flashmob z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Niezwykły flash mob w Złotych Tarasach w Warszawie inaugurował akcję Mamy Niepodległą! 2014. Centrum Warszawy zapełniło się postaciami sprzed stu lat. Zaskoczeni przechodnie, zapraszani przez aktorów i rekonstruktorów do wspólnego świętowania, śpiewali i składali sobie życzenia z okazji odzyskania niepodległości. Wszystko rejestrowane było na żywo przez kamery rozmieszczone w kilku punktach.

więcej >>

Piłsudski przyjechał! - Muzeum w trasie

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako kierownik działu promocji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Projekt, którego celem jest nowoczesna edukacja obywatelska z historią w tle. Wydarzenia historyczne sprzed stu lat, stają się inspiracją do debat i działań warsztatowych pokazujących czym dziś dla młodego pokolenia jest patriotyzm oraz jakimi sposobami można budować społeczeństwo obywatelskiego w lokalnych społecznościach.

Festiwal Otwarte Ogrody w Milanówku

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury.

Działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju historycznych miast ogrodów. W trakcie festiwalu mieszkańcy Milanówka otwierają swoje ogrody i zapraszają gości na organizowane w nich wydarzenia związane z kulturą, historią i lokalnym dziedzictwem. Efektem jest angażowanie, edukacja społeczności i pobudzanie kreatywnego myślenia o najbliższym otoczeniu. 

więcej >>

"Mamy Niepodległą!" - akcja społeczna

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Akcja społeczna promująca radosny sposób obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. Polega na bezpłatnym wysyłaniu życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości za pomocą tradycyjnej kartki pocztowej oraz elektronicznie, dzięki dedykowanej akcji aplikacji internetowej i na smatrfony. Do akcji co roku przyłączają się tysiące Polaków.

więcej >>

Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wydarzenie nawiązujące do 75. rocznicy ostatniego Zjazdu Legionistów,  który odbył się w sierpniu 1939. Całodniowe wydarzenie poświęcone historii Legionów Polskich, w tym spotkania, autorskie odczyty, uliczny happening, gra miejska, wystawa plenerowa, koncert, wspólne śpiewanie pieśni legionowych oraz punkty informacji historycznej, gdzie każdy mógł sprawdzić czy jego bliscy służyli w Legionach.

więcej >>

Wystawa i słuchowisko "Każdy się liczy"

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawa plenerowa, wzbogacona przez słuchowisko oparte na wspomnieniach legionistów. Opowieść o żołnierzach Legionów, ich walce, odwadze, miłości do ojczyzny, a także codzienności życia poza pierwszą linią frontu oparta na pamiętnikach i listach, ilustrowana była wielkoformatowymi zdjęciami archiwalnymi. Wewnątrz boksów wystawowych widz oglądał zdjęcia sprzed 100 lat przygotowane na potrzeby projektu w technologii 3D. 

więcej >>

Koncert z okazji 100-lecia Legionów Polskich

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako kierownik działu promocji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Koncert piosenek legionowych w aranżacjach Włodzimierza Korcza na rynku w Kielcach. Koncert z okazji 100-lecia Legionów z udziałem  Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Doroty Osińskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Roberta Rozmusa i Piotra Gąsowskiego obejrzało ponad 5000 osób. Koncert prowadził Artur Andrus przybliżając publiczności liczne anegdoty legionowe i żurawiejki. 

więcej >>