Multimedialna mobilna wystawa "Drogi do Niepodległej"

Pomysł wystawy w oparciu o wydaną monetę z Józefem Piłsudskim oraz koordynacja projektu Anna Osiadacz, projekt graficzny, technologiczny, konstrukcyjny oraz wykonanie boksów wystawowych Zygmunt Fit, kurator wystawy Martyna Sypniewska. Projekt realizowaliśmy jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Impulsem do stworzenia wystawy była moneta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego wydana przez NBP w 2015 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wystawa prezentowana była podczas dni otwartych organizowanych przez Narodowy Bank Polski w Olsztynie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Rzeszowie, a także w Sejmie RP, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Grodzisku Mazowieckim oraz Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Wystawę można obejrzeć także w wersji wirtualnej tutaj >>

Projekt realizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zaangażowani w projekt: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit. 
Więcej o wystawie na www.muzeumpilsudski.pl​

DDN Warszawa Sejm MT.jpg
Warszawa Sejm R.P., fot. Maciej Turkowski
DDN Podkowa 300d 2.jpg
Podkowa Leśna, fot. Izabela Fit

Nasze doświadczenie

Projekty, w realizacji których uczestniczyliśmy jako pracownicy i współpracownicy różnych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych:

MS Piłsudski – pływająca ambasada polskiej kultury

Pomysł projektu: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości udostępniliśmy największą na świecie interaktywną platformę internetową poświęconą transatlantykowi. MS Piłsudski - duma II RP, stał się osią narracji o historii polskiej kultury, gospodarki i rozwoju państwowości po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. 

więcej >>

Konkurs dla nauczycieli "MS Piłsudski"

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Monika Marciniak, Zygmunt Fit

Zaprosiliśmy nauczycieli do konkursu na najciekawszy scenariusz zajęć lekcyjnych oparty na stworzonej przez naszą fundację platformie o transatlantyku MS "Piłsudski". 

więcej >>

Zanurz się w historię! Misja Gdynia-Milanówek

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit, Małgorzata Krasna-Korycińska, Urszula Kokoszka, Nina Pietrzak, Alina Zielińska

Innowacyjny program edukacyjny łączy lokalną i "wielką" historię Polski. Jest pomostem między Milanówkiem a Gdynią - społeczności obu miast poznają siebie i swoją historię. Dzięki technologii Virtual Reality poznajemy najwspanialszy polski transatlantyk i jego patrona. Młodzież tworzy tryptyk niepodległościowy i wirtualny spacer postaci sprzed stu lat.

więcej >>

Mobilny fotoplastykon podróżuje po Polsce

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit, Małgorzata Krasna-Korycińska, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zbudowany przez nas jedyny w Polsce mobilny fotoplastykon wędruje po parkach, rynkach i deptakach, prezentując polskie miejscowości i ich historię sprzed 100 lat w technologii 3D. Dostępnych jest 5 stanowisk ze stereoskopami, przez które widzowie zaglądają do wnętrza fotoplastykonu i podziwiają 25-50 archiwalnch zdjęć. W każdej miejscowości czeka inna wystawa. 

więcej >>

Multimedialna mobilna wystawa "Drogi do Niepodległej"

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Mobilna wystawa plenerowa z okazji wydania serii monet na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawa opowiada o drodze do niepodległości Józefa Piłsudskiego. Jej atrakcją są archiwalne zdjęcia Marszałka przygotowane w technologii 3D, filmy, słuchowiska oraz nagrania ludzi kultury i mediów opowiadających czym jest dla nich niepodległość. Dostępna jest także wersja wirtualna wystawy. 

więcej >>

Polskie Tradycje - platforma z grami online

Zaangażowani: Anna Osiadacz, Małgorzata Krasna-Korycińska dla Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce.

Multimedialna platforma z grami edukacyjnymi online, łącząca zdobywanie wiedzy z zabawą. Platforma jest uzupełnieniem dwóch projektów realizowanych w ramach LGD ZIemia Chełmońskiego. Zawiera gry i quizy utrwalające wiedzę związaną z polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi oraz obrazami Józefa Chełmońskiego.

więcej >>

Milanowski Inkubator Aktywności 60+

Zaangażowani: Anna Osiadacz dla Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Projekt mający na celu aktywizację seniorów z Milanówka składał się z następujących aktywności: "Feeria jesiennych barw" – piękno, zdrowie i aktywność fizyczna, trening pamięci dla seniorów, "Mój przyjaciel komputer", kurs dziennikarski "Seniorzy w mediach" oraz Targi Aktywności 60+ - targi pomysłów na aktywność senioralną, prezentację ofert pracy dla seniorów oraz prezentację organizacji, instytucji oraz lokalnych firm proponujących zajęcia dla seniorów.

Program Milanowscy Seniorzy XXI wieku

Zaangażowani: Anna Osiadacz dla Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Interdyscyplinarny projekt aktywizujący milanowskich seniorów. W jego skład wchodził kurs komputerowy, wykłady na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia, jak również różne formy aktywności fizycznej: gimnastyka, taniec, joga, automasaż, a także zajęcia z psychologiem i porady prawnicze na tematy zgłaszane przez seniorów.  

3 filary - model współpracy międzysektorowej

Zaangażowani: Anna Osiadacz dla Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych „Obiektyw”

Projekt dotyczy upowszechniania idei partnerstwa międzysektorowego. W jego skład weszły warsztaty obywatelskie, konferencje, forum, stworzenie platformy internetowej ułatwiającej kontakt między sektorami prywatnym, publicznym i społecznym, a także stworzenie modelu współpracy międzysektorowej dla powiatu grodziskiego.

ZOOM na domy kultury - partycypacja społeczna

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury.

Partycypacyjne tworzenia strategii rozwoju domu kultury w Milanówku. Projekt realizowany we współpracy z TIT "ę" w ramach Milanowskiego Centrum Kultury. Jego celem było stworzenie warunków, w których mieszkańcy będą mogli podjąć dialog z lokalną władzą na temat kształtu ich domu kultury oraz opracować strategię jego działania. Elementy programu to warsztaty oraz badania jakościowe mieszkańców Milanówka.

więcej >>

Blog Kuchnia Ziemi Chełmońskiego

Zaangażowani: Małgorzata Krasna-Korycińska jako właścicielka Archeoconcept.

Blog poświęcony kuchni regionalnej sprzed ponad wieku. Obszar zainteresowania to ziemie powiatu grodziskiego, terenu na którym żył i tworzył Józef Chełmoński. Zbieranie informacji w terenie od seniorów, archiwizowanie zdjęć, zapisków, zbieranie i rekonstuowanie przepisów. Popularyzacja wyników - w formie wpisów na blogu, degustacji w trakcie imprez plenerowych (mi. Kuklówce, Grodzisku Maz., Milanówku).

więcej >>

Wystawa w skansenie "Grodzisko" w Grudusku

Zaangażowani: Małgorzata Krasna-Korycińska jako właścicielka Archeoconcept.

Przygotowanie wystawy, wykonanie strojów z epoki, aranżacja sceny historycznej. Projekt wymagał prac budowlanych, dostarczenia specjalistycznego oświetlenia i gablot muzealnych zgodnych z wymogami konserwatorskimi, opracowania graficznego map i podpisów oraz aranżacji sceny "Z wizytą u komesa grodu". Dostarczono także stroje szyte na miarę dla przewodników.

więcej >>

Gody, idą gody - kultywowanie tradycji polskich

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Małgorzata Krasna-Korycińska dla Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce.

Żywa lekcja historii, konkurs, warsztaty. Wydarzenie miało na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tradycjami związanymi z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, podtrzymywanie tych tradycji i zwyczajów oraz łączenie ich z nowoczesnymi środkami przekazu, które wzbudzają zainteresowanie młodych odbiorców. W jego ramach przeprowadzono żywe lekcje historii, warsztaty, gry multimedialne, konkursy oraz spotkania międzypokoleniowe.

więcej >>

Noc Kupały - kultywowanie polskich tradycji

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Małgorzata Krasna-Korycińska dla Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce.

Kultywowanie tradycji polskich. Noc Świętojańska - Noc Kupały. Całodniowe wydarzenie,miało na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tradycjami związanymi z obchodzeniem Nocy Kupały, podtrzymywanie tradycji i zwyczajów słowiańskich poprzez gry i zabawy. W ramach projektu przeprowadzono żywe lekcje historii, konkursy oraz spektakl Eclipse w wykonaniu międzypokoleniowej grupy teatralnej T-Art.

więcej >>

Flashmob z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Niezwykły flash mob w Złotych Tarasach w Warszawie inaugurował akcję Mamy Niepodległą! 2014. Centrum Warszawy zapełniło się postaciami sprzed stu lat. Zaskoczeni przechodnie, zapraszani przez aktorów i rekonstruktorów do wspólnego świętowania, śpiewali i składali sobie życzenia z okazji odzyskania niepodległości. Wszystko rejestrowane było na żywo przez kamery rozmieszczone w kilku punktach.

więcej >>

Festiwal Otwarte Ogrody w Milanówku

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury.

Działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju historycznych miast ogrodów. W trakcie festiwalu mieszkańcy Milanówka otwierają swoje ogrody i zapraszają gości na organizowane w nich wydarzenia związane z kulturą, historią i lokalnym dziedzictwem. Efektem jest angażowanie, edukacja społeczności i pobudzanie kreatywnego myślenia o najbliższym otoczeniu. 

więcej >>

"Mamy Niepodległą!" - akcja społeczna

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Akcja społeczna promująca radosny sposób obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. Polega na bezpłatnym wysyłaniu życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości za pomocą tradycyjnej kartki pocztowej oraz elektronicznie, dzięki dedykowanej akcji aplikacji internetowej i na smatrfony. Do akcji co roku przyłączają się tysiące Polaków.

więcej >>

Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wydarzenie nawiązujące do 75. rocznicy ostatniego Zjazdu Legionistów,  który odbył się w sierpniu 1939. Całodniowe wydarzenie poświęcone historii Legionów Polskich, w tym spotkania, autorskie odczyty, uliczny happening, gra miejska, wystawa plenerowa, koncert, wspólne śpiewanie pieśni legionowych oraz punkty informacji historycznej, gdzie każdy mógł sprawdzić czy jego bliscy służyli w Legionach.

więcej >>

Wystawa i słuchowisko "Każdy się liczy"

Zaangażowani: Anna Osiadacz i Zygmunt Fit jako pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawa plenerowa, wzbogacona przez słuchowisko oparte na wspomnieniach legionistów. Opowieść o żołnierzach Legionów, ich walce, odwadze, miłości do ojczyzny, a także codzienności życia poza pierwszą linią frontu oparta na pamiętnikach i listach, ilustrowana była wielkoformatowymi zdjęciami archiwalnymi. Wewnątrz boksów wystawowych widz oglądał zdjęcia sprzed 100 lat przygotowane na potrzeby projektu w technologii 3D. 

więcej >>

Koncert z okazji 100-lecia Legionów Polskich

Zaangażowani: Anna Osiadacz jako kierownik działu promocji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Koncert piosenek legionowych w aranżacjach Włodzimierza Korcza na rynku w Kielcach. Koncert z okazji 100-lecia Legionów z udziałem  Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Doroty Osińskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Roberta Rozmusa i Piotra Gąsowskiego obejrzało ponad 5000 osób. Koncert prowadził Artur Andrus przybliżając publiczności liczne anegdoty legionowe i żurawiejki. 

więcej >>