baner z dziewczynami 2.jpg

MS Piłsudski – polski Titanic w wirtualnym teatrze historii

 

 

 

Zapraszamy publiczność w wielozmysłową podróż na wrak najwspanialszego polskiego transatlantyku MS Piłsudski. Dzięki technologii VR (Virtual Reality)  zanurzymy się w pięknym i tajemniczym podwodnym świecie, gdzie wspaniała gra aktorów teatru pantomimy oraz surrealistyczne elementy symboliki przekazu historycznego otoczą nas ze wszystkich stron.  Ta pełna emocji i magicznych przeżyć wirtualna opowieść o polskim Titanicu odkryje przed nami historię statku oraz Polski, która 100 lat temu odzyskała niepodległość.

 

 

 

Czym jest VR Theatre?

Wirtualny Teatr Historii to 20 wygodnych obrotowych foteli wyposażonych w najnowocześniejsze zestawy VR Samsung Gear i otoczonych podwodną scenografią.

Po założeniu okularów VR widzowie przenoszą się do opracowanego przez grafików komputerowych podwodnego świata, w którym dzieje się akcja widowiska. Fizycznie pozostając na miejscu, znajdują się  na dnie Morza Północnego, gdzie spoczywa wrak, a możliwości oferowane przez technologię VR dają wrażenie rzeczywistej podwodnej przygody połączonej z magicznym światem iluzji.

 

MS Pilsudski - VR viz 1.jpg

 

Plan VR Theatre

rzut VR Teatre rysunek.jpg

Miejsce i termin wydarzenia:


Chicago / Muzeum Polskie w Chicago / 2 XII-6 XII 2018

Londyn / Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie / 2 XI-6XI 2018

 

Elementy projektu:


1. Widowisko w technologii Virtual Reality na okulary Samsung Gear (czas trwania 7 minut).
Za pomocą wirtualnej rzeczywistości zabierzemy widzów w podwodną podróż dwadzieścia mil morskich na południowy wschód od Przylądka Flamborough, gdzie na głębokości trzydziestu metrów spoczywa wrak transatlantyku MS Piłsudski.

Widzowie staną się częścią opowieści, dzięki której przeniosą się w czasie o sto lat, poznając historię odzyskania niepodległości, sukcesów II Rzeczypospolitej oraz nowoczesność i luksus najwspanialszego polskiego transatlantyku.

Widowisko oparte będzie głównie na emocjach i sferze wrażeń wizualnych. Przekazane widzom przez lektora informacje będą hasłowe, ale mocno podkreślające przekaz historyczny. Zaznaczą symbolikę statku, który powstał po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przestał istnieć wraz z nią w 1939 r. wraz z wybuchem II wojny światowej. Widzowie doświadczą złożonej historii Polski, ostatecznie dowiadując się, że – mimo wielu trudnych historycznie chwil – Polacy potrafili zawsze się podnosić i są dzisiaj nowoczesnym, rozwijającym się narodem o bogatej kulturze, którą prezentują poprzez innowacyjne technologie.

 

2. Sposób prezentacji widowiska
Widowisko jest wielozmysłowym doznaniem. Prezentowany w okularach, dzięki którym widz przenosi się całkowicie w prezentowany świat, obraz otacza odbiorców dookoła (360stopni) oraz pod i ponad głowami. Publiczność siedzi na obrotowych wygodnych fotelach pozwalających podążać za obrazem prezentowanym w technologii VR.

 

3. Zwiastun oraz 5-6 minutowy film wprowadzający publiczność w założenia projektu podczas pokazu premierowego
Premierę widowiska rozpocznie film dokumentalny, łączący elementy animowanego podwodnego świata z materiałami archiwalnymi (zdjęciami i filmami z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego-Filmoteki Narodowej). Film opowiada o idei projektu i jego produkcji, wprowadzając widza w tematykę widowiska VR.

 

4. Katalog „Świat jutra – Polska”
​Przed premierą widowiska widzowie otrzymają katalog zatytułowany „The World of tomorrow – Poland”. W katalogu znajdą się informacje o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, o idei projektu MS Piłsudski – pływająca ambasada polskiej kultury, ale także zdjęcia i zaproszenia do współczesnej nowoczesnej Polski – kraju z ciekawą kulturą i otwartymi ludźmi. Chcemy, aby widzowie opuszczali nas z przekonaniem, że widzą ciągłość historii narodu, który mimo wielu przeszkód, zaznacza swoją obecność tu i teraz, pamiętając jednocześnie o swojej historii.

 

MS Pilsudski gogle VR.jpg

 

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017 - 2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.


MKIDN 1.png             IAM 1.png              Niepodległa 1.png

 

Partnerzy


logo 51.png              Teatr Pantomimy logo.png

 

 

Podziękowania dla Mecenasów projektu Agaty Karnickiej-Kawczyńskiej i Jarosława Kawczyńskiego